Design & Architektura

    To będzie o jeden grzybek do barszczu za dużo - przecież jedna firma nie może zajmować się aż tyloma sprawami na raz.
    Owszem może - w zasadzie temat ten jest bardzo powiązany w naszej firmie z działem "Małej Architektury". To co powstaje tutaj jest naszym hobby i pasją, którą bawimy się po godzinach pracy. Lubimy projektować, tworzyć nowe, ciekawe a zarazem funkcjonalne i dostosowane do indywidualnych potrzeb elementy wystroju wnętrz.

   Indywidualne projektowanie domu, indywidulne projektowanie wystroju wnętrz - przecież to strasznie drogie i czasochłonne. W tym zdaniu prawdziwe jest tylko twierdzenie o oszczędności czasu.

   Kupując gotowy projekt domu, opracowanego przez biuro projektowe i stosowanego jako projekt "masowy" na pewno oszczędzamy czas potrzebny na wykonanie i doszlifowanie wszelkiego rodzaju projektów koncepcyjnych i poszczególnych projektów branżowych. A co z oszczędnością pieniędzy? - bardzo złudne twierdzenie. Powód jest jeden: "projekt wyjściowy" (baza do dalszych modyfikacji i żonglerek położeniami pomieszczeń) jest wykonany z odpowiednio dużym zapasem konstrukcyjnym - tak aby przy kolejnych zmianach adaptacyjnych nie trzeba było wykonywać wszystkich kosztownych obliczeń od początku). Powoduje to, że w sporej ilości elementów składowych budynku jest wykorzystanych za dużo materiałów - a więcej materiału oznacza większe koszty oraz dłuższy czas wykonywania - czyli znowu większe koszty.

   Na przestrzeni kilku ostatnich lat mieliśmy okazję prowadzić wiele kosztorysów i rozliczeń za poszczególne inwestycje oparte zarówno na "projektach bazach" jak
i "projektach pod zlecenie" - z porównania końcowych kosztów wykonania budynku w stanie surowym jasno wynika, że tam gdzie oszczędzono na zakupie projektu niejednokrotnie koszty końcowe były wyższe od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złoty na niekorzyść "projektu gotowego" - a im większy dom tym większe różnice dało się zauważyć.

 

   Należy pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy - kupując "gotowca" zostajemy z nim w ręku i koniec. Nikt nie pomoże nam w sytuacji gdy natrafimy na jakieś problemy natury technicznej lub biurokracyjnej - bo należy pamiętać o tym, że każdy projekt jaki mamy należy dopasować do Planów Miejscowych lub decyzji Warunków Zabudowy. Jest kilka wskaźników, które zostaną nam narzucone i do których będziemy musieli się dopasować poprzez odpowiednią adaptację projektu - co będzie oczywiście trwało i kosztowało. Nie zawsze mamy z tym do czynienia - zdarza się, że w katalogach znajdziemy projekty, które będą piękne, ergonomiczne, funkcjonalne i idealnie będą pasować do naszych oczekiwań - to niestety zdarza się rzadko.


  Wszystko to co zostało wymienione powyżej jest wyjaśnieniem całego aspektu projektowania domu od strony czysto finansowej. Czy istnieją jeszcze jakieś dodatkowe powody, dla których warto płacić za projekt indywidualny? Oto kilka z najważniejszych:

- na samym początku staramy się najpierw poznać z inwestorem - jego usposobienie, ulubione formy architektoniczne, hobby - tak aby dom, który często jest budowany raz na całe życie był oazą spokoju, miejscem pełnego relaksu i odpoczynku a nie budowlą, w której człowiek męczy się i którą niejednokrotnie przebudowałby w całości - to wszystko można zrobić na samym początku projektowania. W późniejszym terminie realizacji prowadzi to za sobą skrócenie czasu na przeróbki i oszczędności z tym związane;

- oprócz poznania osoby ważne jest również poznanie miejsca, w którym będzie prowadzona budowa - tego "gotowce" nie przewidują, a niejednokrotnie ukształtowanie i rzeźba samego terenu ma niemały wpływ na wygląd i rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń domu;

- mając za sobą powyższe punkty możemy równocześnie zaproponować aranżację Państwa wnętrza, tak aby forma zewnętrzna i charakter obiektu pozostawał w pełnej zgodzie z tym, co będzie znajdować się w jego środku;

- budowa może być prowadzona pod naszym bezpośrednim nadzorem - nie trzeba się martwić o wszystkie ekipy budowlane, ich zgranie czasowe i nadzorowanie wykonanych prac oraz o rozliczenia finansowe - tym zajmujemy się my - Państwu pozostaje tylko nadzór ogólny nad postępem prac i zgłaszanie ewentualnych uwag.

 

Polecamy

Marxam Project Wszelkie Prawa Zastrzeżone ©
Projekt & Realizacja Future in Design, Strony Internetowe, Reklama